Икономика. Основните му членове

Икономиката е способността да се управлява бизнес според правилата

Икономиката е наука

Икономиката е система за поддържане на живота, изградена от хората

Икономика (в историята) - селско стопанство, индустрия, търговия

Предварителна домашна работа: измислете закон за защита на производителя и потребителя (да използвам думата: стоки, стоки)

Публичен урок

цели: Образователни

    Да се ​​подобри умението за работа с учебна и допълнителна литература, закони.

    Създайте условия за усвояване на нов материал в урока

    Ключови понятия са икономика, ресурси, нужди, производител, потребител.

    Разбиране на разбирането на основните въпроси и термини в областта на "икономика".

    Приложение на придобитите знания за ежедневието, избор на професия, самостоятелно решаване на проблемни задачи

Образователни

    Създаване на условия за формиране на комуникативна култура

    Възможност за работа в учебна група

    Способност да слушате и уважавате мнението на другите

    Формиране на хуманистичен мироглед и толерантност сред учениците

Образователни

    Създайте условия за развитие на логическото мислене, формирането на интелектуални умения

    Формиране на способност за критичен анализ на придобитите знания въз основа на самостоятелно изучаване на учебна и допълнителна литература, формулиране на заключение и актуализиране на позицията

    Допринесе за по-нататъшното нарастване на интереса към процеса на познание

Оборудване -проектор, компютър, карти, Конституция, Граждански кодекс, Кодекс на труда, пластилин, речници, дидактически материал - ресурсна таблица, термини, магнити.

Урокът е втори на тема "Икономика и нейните участници" A.S. Пушкин:

Бранил Омир, Теокрит;
Но прочетете Адам Смит
И имаше дълбока икономика,
Тоест той успя да прецени
Как държавата забогатява?
И какво живее и защо
Не му трябва злато
Когато обикновен продукт има.

дъска: число, план, рационален (лат.) - разумен.

По време на занятията.

1 .Орг.момент.Поздравления. (Много се радвам да ви видя!) Насочване към активна дейност в урока.

Днес имаме втори урок на тема „Икономика и нейните участници“. (Следователно темата не може да бъде записана)

    Основните участници в икономиката.

Производител и потребител.

    Държавата е на защита на участниците в икономическия процес.Законите.

    Икономически ресурси.

    Основното правило на икономиката.- в края на урока трябва да го съберем, да го формулираме.

2. Повторение.

1-2 човека - индивидуални карти

1 човек - на борда. (Разпределя правилно - обмен, технология, дистрибуция, производство, потребление, стоки)

Останалите – в групи от 2 човека – работят с карти, учебници, речници.

СЛАЙД за правилата за самостоятелна работа:

1. Няма лоши идеи.

2. Мислете креативно.

3. Поемайте рискове.

4. Не критикувайте.

1 карта: приказка "Ряпа", какво е технологията?

2 карта: стих "Поделихме един портокал", каква е икономиката?

3 карта: стих "Робин Бобин Барабек", какво е натурално земеделие?

4 карта: стихът „Катерица седи на количка“, какво е стоково производство?

Проверяваме работата на черната дъска.

3 Работа с учебника.

Продължаваме темата от миналия урок. ПЪРЗАЛКА

За първи път започват да говорят за икономика като наука: Ксенофонт, Аристотел (384–322 г. пр. н. е.). Именно те първи откроиха двата основни участници в икономическия процес: производителя и потребителя.

Така че, за да участват в процеса на икономиката, като цяло са необходими двама участници: един, който произвежда продукт, и един, който го консумира.

Да ги наречем производители и потребители. ПЪРЗАЛКА

Пишем в тетрадка.

Намерени понятия в учебник или речник (стр. 94) – прочетете на глас.

Консуматор ли е героят на приказката?

    Fly-sokotuha, кога отидохте на пазара и купихте самовар? (да)

    Старецът във връзка със златната рибка. (Не, тъй като старецът не плаща на рибата за услуги.)

    Робинзон Крузо на острова? (Не)

Говорим за Андрю

(пример строителя Андрей и той почива вечерта)

Кой е производителят в случая? Може ли да има само 1 човек продуцент, група хора?

Представете си, че Андрей не е създал компания с приятели, а работи в държавна фабрика, така че кой е производителят? (щат)

Нека се съсредоточим върху държавата. Държавата не е само производител, тя изпълнява и друга функция. Смятате ли, че държавата трябва да защитава производителите, потребителите и другите участници в икономиката или не? (да)

Как могат да бъдат защитени потребителят или производителят? (създайте закони)

4. Законодателен експеримент.

Работа по изготвянето на Закона за производителя, потребителите и стоките. (предоставя се за попълване като домашна работа за напреднали за група ученици)

Представете си, че сте поканени да участвате в състезание за най-добро законодателство за потребителите, производителите и продуктите. Две групи получиха домашни. Ние слушаме. (на черната дъска.)

Как се казва основният закон на страната? (Конституция)

Какви са истинските закони?

5.Търсене на дейност.

Практическа работа в групи от 2 човека с Конституцията. - Глава 2.

Търсим статии за икономика, записваме ги в тетрадка. (чл. 34, чл. 35, чл. 36, чл. 37) СЛАЙД

Четем на глас. Нека проверим слайда.

В допълнение към Конституцията, в Руската федерация има много повече документи, регулиращи дейността на участниците в икономическия процес. Например "Закон за защита на правата на потребителите", "Граждански кодекс", "Кодекс на труда" и др. Запишете ги в тетрадката си . ПЪРЗАЛКА

6. Информация

Да се ​​върнем на концепцията за потребителя. Кой е това? (стр. 94 е някой, който използва стоки и услуги, за да задоволи своите нужди)

Какви човешки нужди можете да назовете? (преминал в 6 клас – биологичен, социален, духовен – храна, вода, сън, общуване, слушане на музика, четене и др.)

Ще говорим по-подробно за нуждите, за техните видове в гимназията.

В: Човешките нужди са ограничени? (Не)

Защо? (пример, храна, нов компактдиск и т.н.)

Ако старецът Хотабич, например, изпълни всичките ви желания в 12.30 часа, бихте ли били абсолютно щастливи в 13.00 часа? Защо?

Човекът като биосоциално същество е в постоянно развитие и в хода на общуването му формира нови желания.

Руски поет от 18 век Михаил Матвеевич Херасков пише:
Ние никога не смекчаваме желанията си;
Имайки нещо, желаем най-доброто.

И така, човешките потребности са неограничени, те трябва постоянно да се задоволяват. За това е един производител. Той произвежда стоки, за да отговори на нашите нужди. Но всеки продукт е направен от суровини, материали, използвайки ресурси. Хлябът се прави от пшеница, която се отглежда на земята, хартията се прави от дърво, имаме нужда от хора, които ще произвеждат всичко това. Всичко, което участва в производствения процес, са ресурсите - в тетрадка . ПЪРЗАЛКА

Нека добавим ресурси към икономическия процес.

Към работата на този, който е отговорил на дъската, ще добавим ресурси,клас помага - къде? (от студенти)

Производителят използва 4 вида ресурси: -

7. Търсене и изследователска дейност върху допълнителен материал, речници.

Задача: според допълнителната литература (раздавателни материали), речници, изберете името на икономически ресурс, дайте пример и докажете, че той е ограничен.

СЛАЙД за правилата за самостоятелна работа.

1. Няма лоши идеи.

2. Мислете креативно.

3. Поемайте рискове.

4. Не критикувайте.

Работим. (Докато работят, раздайте маси)

На масата има дидактически материал за всеки - таблица само със заглавия, момчетата въвеждат отговорите там, докато говорят. Обяснявам задачата на празна маса

(постепенно излиза на СЛАЙД)

Икономически ресурси

Пример

Ограничение

Физически и умствени способности на човека

+ (възраст, пол, способности, смъртност)

Природни ресурси на планетата

Средства за производство: машини, сгради, пари

Износете, харчете

Предприемачество

Инициативност, способност за извършване на стопанска дейност

Не всички хора са способни

Така че нека го оправим. (според слайда) - попитайте за Петър 1 - гора - свържете се с историята.

8. Нека изиграем малка игра-изследване, където сега ще се опитам да ви докажа, че ресурсите са ограничени (Игра).

Разпределете пластилин (на всички участници). Ние извайваме един производствен продукт - стока ( едно нещо)хранителни или промишлени. Ние считаме. Разбиваме се. (ако бяхме производители, нашите потребители щяха да умрат от глад). Ние доказваме, че ресурсите са ограничени и нуждите от храна трябва да се задоволяват повече.

(Докато скулптурират, звучи музика: затворете проектора)

9. Съвместно оттегляне.

И така, стигаме до основния въпрос на икономиката: трябва да задоволявате човешките нужди, но как тогава да използвате ресурсите? (РАЦИОНАЛНО)

(обърнете внимание на думата "рационално" на черната дъска)

Основното правило на икономиката е:

За да се задоволят човешките потребности, е необходимо ресурсите да се използват рационално.ПЪРЗАЛКА

Запомнете: какви са нуждите? Ами ресурсите? И така, основното правило на икономиката звучи малко по-различно:

За да задоволимнеограничен човешките потребности, е необходимо да се използват рационалноограничен ресурси.ПЪРЗАЛКА

Запишете в тетрадка.

10. Ще бъде ли полезно това, за което говорихме в живота? Където? В какви ситуации? (в ежедневието живеем в пазарна икономика, може би ще станете бизнесмени, закони - за да се предпазите от измама, модна професия - мениджър - организатор - за да можете да мислите, да познавате човешките нужди)

11. Фиксиране.

1. Какви закони защитават участниците в икономическия процес?

2. Какви ресурси на икономиката научихте?

3. Кой е основният въпрос на икономиката?

СЛАЙД с тестови въпроси:

1. Кое от изброените не може да се характеризира като природни ресурси?

А. масло
Б. природен газ
V. въглища
G. бензин

1. Лице, което създава икономически продукти:

    клиент

    производител

    консуматор

    търговец

3. Вмъкнете липсващите думи в текста на закона (член 34 от Конституцията на Руската федерация)

(закон, собственост, икономика)

Чл.37 (свободен, способности, професия)

12. Домашна работа:

параграф 8, задача номер 2, вземете статии от вестници за работещите хора. ПЪРЗАЛКА

13.Оценки от урока.

14. Рефлексия – раздатък на бюрата, маркирайте с произволен знак това, което смятате за необходимо.

Благодаря на всички!

Sinkwine (ако време) - икономика, наука, система, рационално, частно, състояние, управление, производство, търговия, (С неограничени нужди и т.н.)

"Песен на панаира"

Леонид Филатов (с промени)

Независимо дали сте шериф или каубой, тук всеки продукт е необходим
Или златотърсач, - И не е трудно да го продадеш,
Да вървим с вас, тук се продава дори дим
На панаира, колега! От огъня на Джордано Бруно.

Въпреки че се случва монети Тук можете лесно да намерите -
Ето един бърз теч, въпреки че този продукт е скъп!
Но нямаше и няма в света Не само птиче мляко,
По-приятно място. Но дори и птича извара.

Продава се на търг Е, с една дума, който и да сте,
Каквото искате - Дори ако самият Създател -
Например шапката на Спартак е безобидна за вас
И обувките на Нефертити. На панаира, колега!

Донесете поне един счупен скрин,
Дори мъртва хиена -
Винаги ще има този странник
Кой ще пита цената.

  • Какво мотивира човек да действа?
  • Какви са основните нужди на хората?
  • Каква роля играе работата в обществото?
  • Възможни ли са икономическите процеси без човешка намеса?
  • В състояние ли е икономиката да задоволи всички нужди на хората?

Какво е икономика

Започвате да се запознавате с определени аспекти от икономическия живот на обществото. Първоначалното разбиране на икономиката ще ви помогне да се подготвите за по-пълно усвояване на нейните основи на следващите нива на обучение.

Всеки ден се сблъсквате с прояви на икономиката: чувате разговори у дома и на улицата за цените на стоките, научавате за размера на заплатите на родителите си, четете за данъците във вестника, участвате в ремонта на училище мебели, купувате хранителни стоки в магазина. Всички тези отделни явления могат да бъдат обединени под общото понятие "икономика".

Първоначално думата „икономика“ в превод от древногръцки означава „управление според правилата, законите“. С течение на времето това понятие получи по-широко тълкуване. Така английският писател Джордж Бърнард Шоу (1856-1950) твърди: „Икономиката е способността да се използва живота по най-добрия възможен начин“, а съвременните учени заключават: „Икономиката е система за поддържане на живота, съзнателно изградена и използвана от хората“.

Запознавайки се с дейността на хората в курсовете по история, география, можете да се убедите, че понятието "икономика" се разглежда в две значения: 1) икономика; 2) област на знанието. Можете да предложите своите възможности за допълване на следните определения: „Икономиката е умение...“, „Икономиката е знание за...“.

Започнахме разговора с отделни прояви на икономическия живот, но зад тях се виждат и най-общите процеси и явления.

Основните прояви на икономиката, отразяващи етапа на движение на продукта, включват производство, разпространение, обмен, потребление. Тези явления са взаимосвързани. Постоянно повтарящият се процес на производство, разпространение, обмен и потребление е възпроизвеждането на продукта. В процеса на производство се създават икономически ползи (стоки и услуги), които са необходими за задоволяване на нуждите на хората. Произведеният продукт трябва да се разпространява чрез извършване на действия, свързани с придвижването му от производителя към потребителя. Разпределението е последвано от обмен – процесът на получаване на желания продукт с предлагане на нещо в замяна. Възпроизвеждането на продукта завършва с потреблението – използването на продукта в процеса на задоволяване на потребностите.

Помислете за етапите на възпроизвеждане на примера за задоволяване на нуждата на човек от хляб. Пекарят, използвайки определена технология, пече, тоест произвежда хляб. (Производство.) Хлебопекарната доставя една част от продукцията си на детски градини, училища, а друга част на магазини. (Разпределение.) Продавачът в магазина продава хляб на хората, т.е. разменя го за пари. (Размяна.) Учениците ядат пресен хляб по време на закуска. (Потребление.)

Използвайки текста и илюстрациите, разкажете за основните прояви на икономиката.

Натурално и стоково стопанство

Нека си припомним колко разнообразни са човешките потребности от храна, облекло, жилище, комуникация, опазване на здравето... Защо е необходимо задоволяването на тези нужди? Съвсем очевидно – за осигуряване на живота и дейността на хората. Икономиката участва активно в задоволяването на тези нужди.

    Целта на икономиката е да поддържа и продължава живота на обществото. За това се произвеждат различни материални блага.

Материалните (икономически) ползи са храни, предмети, стоки и услуги, които задоволяват човешките нужди.

Икономическите ползи се създават с помощта на такива форми на икономическа организация като натурална и стокова.

Натуралното стопанство е начин на организиране на живот, при който всичко необходимо се произвежда от самите хора и само за собствена консумация. Това е най-древната форма на икономика. Отличава се с използването главно на примитивни инструменти за производство, прости технологии. В икономиката на естествения живот няма обмен на продукти и услуги, което затруднява подобряването на жизнения стандарт на хората.

Изцяло натурално стопанство беше водено от познатия ви литературен герой Робинзон Крузо. В условия, близки до натуралното земеделие, са живели селяните от средновековна Европа, Индия и Китай. В продължение на много векове натуралното стопанство е било характерно за жителите на руското село, номадски скотовъдци от азиатските и черноморските степи.

    Ако вашето семейство използва продукти, отгледани със собствен труд, можете ли да кажете, че имате натурално стопанство? Какво друго използва семейството за задоволяване на основни нужди?

Основният недостатък на натуралното стопанство е ниската производителност на труда. Това, като правило, позволяваше да се осигурят само най-основните човешки нужди.

Естественото производство е заменено със стоково производство. Това е начин за организиране на икономическия живот на обществото, при който хората, специализирани в определени видове дейности, произвеждат стоки и предоставят услуги за обмен помежду си.

    Дайте примери за специализацията на хората в определени видове стопанска дейност.

Стоковото стопанство в по-голяма степен от натуралното стопанство отговаря на целите на икономиката - да задоволи максимално нуждите на хората. Всички произведени продукти стават стоки, предназначени за размяна (покупко-продажба). Производителите се стремят да увеличат производителността на труда и да подобрят качеството на стоките, за да направят изгоден обмен. Осъзнаването на хората за предимствата на такъв начин на живот доведе до факта, че стоковата икономика, измествайки натуралното стопанство, стана доминираща в живота на обществото.

Ключови играчи в икономиката

Основните участници в икономиката са производителите и потребителите. Лесно е да се разбере каква роля играе човек в момента от характеристиките на икономическата дейност, в която той участва. Андрей е завършил Строителния институт. Създава фирма "Архитект" със свои приятели. Младите хора строят красиви и удобни селски къщи. Андрю е продуцент.

След работа Андрей се отпуска с приятели в културно-развлекателния център Altair: играе билярд, тренира във фитнес залата и вечеря в уютно кафене. Андрю е консуматор.

Както виждаме, един и същ участник в икономиката може да изпълнява и двете роли.

Производител - този, който участва в създаването на стоки или предоставянето на услуги. Потребителят е човек, който използва стоки и услуги, за да задоволи своите нужди.

Производител и потребител в икономиката могат да бъдат както отделен човек, така и група хора, предприятие, държава.

Производителят е заинтересован да организира дейността си по такъв начин, че да получи планирания резултат при най-ниската цена на всички ресурси, необходими за производството на стоки и предоставянето на услуги. Това му позволява да печели доходи и да развива производството си.

    След като решили да печелят пари за пътуване из страната, Петър и приятел отвориха салона за спешни снимки. Какъв е икономическият интерес на организаторите на салоните като производители? Какви икономически познания ще са им необходими, за да успеят и да развият бизнеса си?

Потребителят от своя страна се стреми да извлече възможно най-голяма полза от потреблението на стоки и услуги, като същевременно задоволи нуждите си на най-ниска цена. Разчитането на купувача на рационален, а не емоционален избор на покупка им позволява да намалят разходите и да спестят приходи.

Икономическите интереси на основните участници в икономиката са тясно свързани помежду си. Производителят се стреми да произвежда тези стоки, които ще намерят своя потребител в бъдеще. Той е принуден да се съсредоточи върху своите искания и нужди. Потребителят, правейки своя избор на продукт или услуга, казва на производителя какво, колко и какво качество трябва да бъде произведено. Подобно поведение на основните участници в икономиката дава възможност за внимателно (икономично) и разумно използване на наличните ресурси (материални, финансови, трудови).

Нека се проверим

  1. Как икономиката обслужва хората?
  2. Коя форма на управление постига най-успешно целите на икономиката?
  3. Какво е общото и какви са разликите между икономическите интереси на производителя и потребителя?
  4. Как са взаимосвързани дейностите на основните участници в икономиката?

В клас и у дома

Да се ​​научим да вземаме рационално решение

Защо правим определени покупки? Изследователите разделят мотивите за покупка на емоционални и рационални.

Емоционалните мотиви включват: чувство за превъзходство (необходимост да бъдеш по-добър от другите), желание да бъдеш различен от другите (желание да се купуват модерни, оригинални неща), чувство за комфорт (желание да се направи живота по-лесен), забавление (желанието за разнообразяване на начина на живот), необходимостта от просто пазарлък.

Рационалните включват: спестявания (интерес към сделка по отношение на спестяване на разходи), качество (например желание за закупуване на дълготрайни артикули като хладилник, прахосмукачка, касетофон, компютър с гаранция за по-голяма увереност в качеството на стоките).

Помислете какво, според вас, оказва най-голямо влияние върху формирането на потребителските мотиви: състоянието на икономиката, рекламата, нивото на доходите на потребителите. Предложете и обосновете вашите възможности.

Икономистите съветват мислещия потребител, когато прави своя избор, да разчита на рационални мотиви, за да извлече максимална полза от покупката. Опитайте се да се вслушате в този съвет.

Анализирайте какви мотиви преобладават във вас като купувач. Имат ли място за рационални решения?

ИКОНОМИКА И ОСНОВНИ УЧАСТНИЦИ

Целта на урока:

Да запознае учениците с понятието „икономика“, както и да развие представи за необходимостта от него.

задачи:

Да формират представа за икономиката като сфера на обществото, нейните основни прояви и участници;

Да разкрие ролята и значението на икономиката за осигуряване на най-важните нужди и живот на хората;

Разкриват спецификата и взаимовръзките на основните области на икономикатаО номически живот, естеството на дейностите на неговите участници;

Да помогне на учениците да научат предимствата и недостатъците на различните форми на управление (натурално и стоково земеделие).

По време на занятията.

Организационен момент. Поздравления. Добро утро момчета. Започваме нов раздел от учебника „Човекът и икономика”. И темата на днешния ни урокИкономиката и нейните основни участници. (Слайд 1) Запишете го в бележника си. Виждате плана на урока на екрана. (Слайд 2)

1. Какво е икономиката.

2. Защо имаме нужда от икономика.

Посочете целта на урока.

Нека си припомним:

Какво мотивира човек да действа? Какви са v какви са нуждите на хората? Каква роля играе работата в обществото? Какво се създава от труда?

1. Какво е икономиката

Въпрос към класа: Какво е икономика?

С проявите на икономиката се срещате ежедневно v но: чувате разговори вкъщи и на улицата за цените на стокитеа ry, научавате за размера на заплатата на родителите, четете в gа zeta относно данъците, участваш в ремонта на училищни мебели, купуваш храна в магазина. Всички тези отделиб ные прояви могат да бъдат обединени от общото понятие за „екотносно номика.

Вече знаете от курса за 5-ти клас, че първоначалноО в "икономика" в превод от древногръцки означава "управление според правилата, законите".(Слайд 3) С течение на времето това понятие получи по-широко тълкуване. Така напримери Например английският писател Джордж Бърнард Шоу (1856-1950) твърди: „Икономиката е способността да се използва най-добре живота“, а съвременните ученид Лали заключи: „Икономиката е система за поддържане на живота им, съзнателно изградена и използвана от хората“.

Запознавайки се с различни икономически явления или ги изучавайки в хода на историята, географията, можетед Изглежда, че това понятие се разглежда в две значения:

икономиката като икономика и като област на знанието. ти мО можете да предложите свои собствени опции, как да добавите slд следните дефиниции: „Икономиката е знание за...”, „Икономиката е умения...”.

И така, авторът на книгата "Икономика" П. Самуелсън предлага, nа Например, следните дефиниции на икономиката: икономика е: 1) дейности, свързани с размяна и паричнас ми транзакции между хора; 2) ежедневен бизнес животз дейността на хората, добиването им на препитаниед наличието и използването на тези средства; 3) установяване и осъществяване на потребление и производство; 4) богатство.(Слайд 4)

Могат да бъдат дискутирани следните въпроси:защо и в torus предлага различни дефиниции? Както в тези определенияд различни аспекти на икономическия живот се проявяват вз няма общество? Кое от определенията с които виеа komilis на урока, може ли да се счита за най-пълен?

Започнахме разговора с частни прояви на икономическид човешки живот, но зад тях се вижда най-многоО по-общи процеси и явления.

Основните характеристики на икономиката са: proi z управление, разпространение, обмен, потребление.Тези процеси са взаимосвързани и имат периодично повтарящ се характер, те могат да протичат не само строго последователно, но и едновременно, паралелно. Помислете за това на примера за задоволяване на една от най-важните човешки потребности – необходимостта да се яде хляб.Урок на стр. 89 – 90.Бейкър с помощта на специфичнатехнология, пече, тоест произвежда хляб. (Производство.) Пекарната доставя една част от продуктите на детски градини, училища, а друга част на магазини. (Разпределение.) Служителят в магазина продава хляб, т.е. разменя го за пари, купуваа телета. (Размяна.) Учениците се хранят по време на учебните часовеа пресен хляб за закуска. (Потребление.)

Нека изпълним задачата (Слайд 5)

Напишете изброените видове икономическа дейностО sti в съответната колона на таблицата: изработка на украса за коледно дърво, съставяне на план за семейни разходи за един месец, закуска в училищното кафене, посещение на залогДа се Махерской, изплащане на помощи на семейства за деца,б осветление в ежедневието, закупуване на оборудване за къмпинг.

След това ще разгледаме по-подробно характеристиките на основните прояви на икономическия живот. Тук стрО опитваме се да определим ролята на икономиката в живота на човек, на цялото общество.Fizkultminutka.

2. Защо имаме нужда от икономика

Спомнете си колко разнообразни са човешките нуждии облекло, жилище, комуникация, здравеопазване и др.Защо Кой трябва да задоволи тези искания и нужди?Съвсем очевидно – да си осигури живота и деАз съм стойност. Икономиката взема активно участие в v задоволяване на тези потребности, неговата цел е поддържането и продължаването на човешкия живот. За това различниО се предоставят фигуративни продукти, стоки, услуги.

икономически продукти,създадени с помощта на форми на организация или управление като нацв реални и стокови.

Въпрос към класа: Спомняте ли си какво е натурално стопанство?

Естествена икономика -това е начин на организиранез нито хора, в които всичко необходимо за животб информацията се произвежда от тях и само за тяхна собственаза тая консумация. (Слайд 6). Това е най-древната форма на земеделие, използваща предимно примитивни инструменти.з лидерство, прости технологии. При натурално стопанство няма търговия, обмен на продукти и услуги, което затруднява подобряването на жизнения стандарт на хората.

Въпрос към класа: Какъв според вас е недостатъкът на тази форма на управление?

Основният недостатък на тази форма на управление е, че s kaya производителност на труда,позволяващи да се осигурят само най-минимални условия за оцеляване. Начинът на живот, основан на натуралното стопанство, макар и изключително труден, е добре познат на жителите на руснацитее ревнив.

Въпрос към класа: Спомняте ли си какво е стокова икономика?

Стокова икономика -начин на организиране на икономикатаи кален живот на общество, в което се специализират хораи извършват определени дейности, произвеждат стоки и предоставят услуги за обмен помежду си.(Слайд 6).

Въпрос към класа: Защо стоковото земеделие е по-добро от натуралното стопанство?

Тази форма на земеделие е повече зат отговаря на целите на икономиката – да задоволи максимално нуждите на хората. Всички произведени продуктиО те са стоки, предназначени за размяна. ПродО Родителите се стремят да увеличат производителността на труда и да подобрят качеството на стоките, за да направят изгоден обмен. Осъзнаването на хората за предимствата на такъв начин на живот доведе до факта, че стоковата икономика, измествайки натуралното стопанство, стана доминираща в икономическия живот на обществото.

Натуралното стопанство е нискоефективна форма на управление и запазването му в икономиката, кака vilo, е спирачка за социално-икономическото развитиеобщество, отделна държава, фактор за упадъка на животз няма население. Развитието на обществото доведе до появата на по-ефективна и съвършена форма - стокова икономика, която ви позволява по-добре да отговаряте на нуждите на хората.

3. Основните участници в икономиката.

Четем текста на учебника с обяснението на учителя, с.93.

За консолидиране изпълняваме задачите: (Слайд 7).

1. Ще закусите в ресторант за бързо хранене.в живеещи (например в Макдоналдс). Приложете към тази ситуация понятията "стока", "производител", "потребител", "размяна".

Специално внимание заслужава изводът за взаимовръзката и взаимозависимостта на целите и резултатите от стопанската дейност на основните й участници. По-дълбоко разбиране и разбиранеО Ще ви помогне да обсъдите следните въпроси:в какво е Влияе ли потреблението на стоки и услуги върху производството? Нивото на потребление зависи ли от нивото на производство?

Домашна работа: § 8,

на "4" и "5" въпрос номер 2, 4 от рубриката “в класната стая и у дома” на стр. 96. (Слайд 8)

Ако имате свободно време:

Въпрос към класа: Кажете ми, моля, купували ли сте някога стоки? Чудили ли сте се защо правите определена покупка?

Упражнение: Припомнете си, че вие ​​или членовете на вашето семейство сте купили три артикула. Използвайки материала от раздела „Знания за всеки ден“, анализирайте какво струвад батальонни мотиви са повлияли на избора на едни или други tО vara, и да определи колко рационален е бил изборът. Помислете дали трябва да промените нещо в стратегията сид дай купувач. Ако да, тогава какво?

Име на продукта

Потребителски мотиви

заключения

емоционален

рационално

един . Какво е икономиката. П. Самуелсън предлага следните определения на икономиката: 1) дейности, свързани с размяната и паричните транзакции между хората; 2) ежедневната стопанска дейност на хората, добиването на препитанието им и използването на тези средства; 3) установяване и осъществяване на потребление и производство; 4) богатство.

един . Какво е икономиката. Производство Разпределение Борса Потребление Изработка на коледна украса, планиране на семейни разходи за един месец, закуска в училищното кафене, посещение на фризьор, изплащане на семейни надбавки за деца, използване на осветление в ежедневието, закупуване на оборудване за къмпинг.

2. Защо имаме нужда от икономика. Натуралното стопанство е начин за организиране на живота на хората, при който всичко необходимо за живота се произвежда от тях самите и само за собствена консумация. Стоковата икономика е начин за организиране на икономическия живот на обществото, в който хората, специализирани в определени видове дейности, произвеждат стоки и предоставят услуги за обмен помежду си.

3. Основните участници в икономиката. Ще закусите в кафене за бързо хранене. Приложете към тази ситуация понятията: "продукт", "производител", "потребител", "размяна". Как потреблението на стоки и услуги влияе върху производството? Нивото на потребление зависи ли от нивото на производство? Производител е човек, който участва в създаването на стоки или предоставянето на услуги. Потребителят е човек, който използва стоки и услуги, за да задоволи своите нужди.

Домашна работа: § 8, на "4" и "5" въпрос No 2, 4 от заглавието "в класната стая и у дома" на стр. 96.

Име на продукта Потребителски мотиви Заключения емоционално рационални

Човек купува нещо в столова, облича се, купува билети в градския транспорт, децата слушат как възрастните говорят за цени, заплати и т.н. – това са все икономически процеси и пряко засягат хората.

Икономиката е система за поддържане на живота, съзнателно изградена от хората, това е система за използване на онези ресурси, дадени на човек от природата или физическите възможности. Изградена е така, че да бъдат задоволени максимално човешките нужди. Човешкият живот се състои от онези потребности, които се осигуряват от ежедневието му.

Учените разграничават две области на икономическа дейност: икономика (управление на ежедневния живот, неговата организация) и наука (специфична област на човешкото познание, която изучава управлението на тази икономика). Науката е разделена на отделни елементи: макроикономика (изучава глобалните процеси), микроикономика и др.

Икономиката като домакинство е частен тип икономика. Неговата основна задача е да отговори на въпроса: „Как може по най-рационалния начин да се използват средствата, с които разполага човек или ресурсите на семейството му, за да се получат максимални ползи?“ Общата характеристика на икономиката от гледна точка на научното познание се състои от основните елементи на изучаването на икономиката, които са идентифицирани много преди нашето време. Те ще се преподават в гимназията.

Икономическата дейност има 4 основни компонента: производство, разпределение, обмен и потребление на стоки и услуги, произведени от човека.

Всички тези елементи са тясно свързани. Например производител на телефон транспортира продукти до магазини (дистрибуция), които продават този продукт за пари (размяна), той се използва от тези, които са го купили (потребление). Така че всички тези елементи взаимодействат един с друг.

Човешкият живот се състои от много желания, които човек се опитва да задоволи. В различни икономически епохи тези нужди се променят: по време на войната човек се нуждае само от покрив над главата си, който го предпазва от студа, но по време на благоприятна политическа ситуация човек не се задоволява с елементарни нужди, той иска излишни украшения.

Учените разграничават два вида задоволяване на човешките потребности: естествено производство и стоково производство.

Естествена икономика

Натуралното стопанство като вид стопанско производство е характерно за страните от Западна и Източна Европа през Средновековието (периода на средновековието). Това е период от историята, когато повечето селски стопанства са се опитвали да се справят сами. Те не само сами произвеждаха всичко необходимо, хората дори вярваха, че е погрешно да се използват продукти, произведени от други хора - това противоречи на божествената картина на света. През Средновековието хората са правили със собствените си ръце всичко, което може да бъде полезно в ежедневието: лепило, домакински уреди, съдове и т. н. Разнообразието от такива неща е огромно, защото всеки собственик прави и изобретява такива неща практически от нулата.

Натуралното стопанство се счита за примитивен (начален) етап в развитието на икономическите отношения, но трябва да се отбележи, че по това време творческият потенциал на човека е много висок.

Естественото производство е вид производство, при което човек създава всичко необходимо за живота. Всички ученици са запознати с романа на Д. Дефо "Робинзон Крузо" (фиг. 2). Тази работа представя един вид натурално стопанство. Героят на романа създава около себе си цивилизация от неща, хвърлени на острова след катастрофата на неговия кораб.

Ориз. 2. Робинзон Крузо ()

В действителност би било трудно да се организира животът си по този начин, въпреки че натуралното стопанство съществува от доста дълго време в човешката история. Има един голям минус в натуралното стопанство - много ниски темпове на производство и ограничени възможности. Отделно лице може да направи добре само конкретно нещо или няколко, но не е в състояние да покрие целия набор от предимства, от които се нуждае.

Стоковото производство е вид производство, в което участват голям брой хора, като това производство има ясно разпределение на отговорностите. Участниците в стоковото производство са производител и потребител на стоката. Въпреки че потребителят не произвежда продукта, той участва изцяло в икономическия процес и е част от него. Производителят на стоките няма да произвежда това, от което потребителят не се нуждае. Ако някой от производителите започне да прави рокли, които са били модерни през 18-ти век, никой няма да ги купи. Това означава, че производителят винаги трябва да отговаря на интересите на потребителя (фиг. 3).

Ориз. 3. Всичко за купувача ()

Потребителят се опитва да използва рационално своите ресурси, което означава, че ще се опита да купи най-качествения продукт на по-ниска цена. Производителят трябва да гарантира, че неговият продукт е по-евтин и по-качествен. Така в борбата между различните производители се ражда конкуренцията. Икономиката е тежка надпревара, който не може да понесе тази конкуренция, губи.

Икономиката е сложна наука, но изучава процесите, които се случват на хората всеки ден. На земята има ограничен брой ресурси: материални ресурси, минерали, възможности за труд. Основната задача на икономиката е да разбере как да накараме ограничено количество ресурси да обслужват хората по най-добрия начин.

Библиография

  1. Кравченко А.И., Певцова Е.А. Обществени науки: Учебник за 7 клас на образователните институции. - 11-то изд. - М .: ООО ТИД "Руско слово - РС", 2009. - 224 с.: ил.
  2. Никитин А.Ф., Никитина Т.И. Социални науки 7. - М.: Дропла.
  3. Лазебникова А.Ю., Ковал Т.В., Стрелова О.Ю. Социални науки 7. - М.: Мнемозина.
  1. Spinform.ru ().
  2. econ.asu.ru ().
  3. Bibliotekar.ru ().

Домашна работа

  1. Кога за първи път се сблъскахте с икономически процеси? Как участвате в икономиката сега?
  2. Мислите ли, че сега може да съществува икономика за издръжка? Запишете констатациите си.
  3. Напишете есе на тема: „Икономиката в моя живот“.
  4. * Използвайки интернет ресурси, направете проучване: какви автомобили най-често се купуват от руснаци (няколко марки)? Помислете какви фактори влияят на това. Как могат да се подобрят вътрешните продажби на автомобили?

Икономика и нейните участници

7-ми клас. Социология

Ушакова Л.А., учител по социални науки, средно училище № 518 на Санкт Петербург

План на урока

  • Какво е икономиката.
  • Основните сфери на икономиката.

    2. Защо имаме нужда от икономика

    Натурално и стоково стопанство

    3. Основните участници в икономиката

Какво е икономика? Икономика - в превод от древногръцки: "къща" и "управление", "закон", буквално - "правила за домакинство" Намерете как речникът обяснява значението на думата "икономика". Икономика Икономика Област на знанието Допълнете определенията: Икономиката е умения ... Икономиката е знание за ... Основните области на икономиката:
  • Производство
  • Разпределение
  • Обмен
  • Консумация
  • Илюстрации в учебника, с. 130 - 131
Назовете секторите на икономиката: Кои от проявите на икономиката наблюдаваме в тези текстове?(Работа в групи с разпечатки) Защо имаме нужда от икономика Икономически продукт е продукт, продукт, услуга, които удовлетворяват определена човешка потребност. Форми на организация (управление) на икономиката:

Естествена икономика

стокова икономика

Натуралното стопанство е начин за организиране на живота на хората, при който всичко необходимо за живота се произвежда от тях самите и само за собствена консумация. ? Ако семейството ви използва продукти, отглеждани в страната, може ли да се твърди, че имате натурално стопанство?
  • „Пътуване в миналото” – учебник, с. 132? Какви са недостатъците на натуралното земеделие?
Стоковата икономика е начин за организиране на икономическия живот на обществото, в който хората, специализирани в определени видове дейности, произвеждат стоки и предоставят услуги за обмен помежду си. Дайте примери за хора, специализирани в определени дейности.Ключови играчи в икономиката Продуцент

родител- този, който участва в създаването на стоки или посочването на услуги.

този, който участва

при създаването на стоки или посочването на услуги.

този, който използва стоки и услуги, за да задоволи своите нужди.

Консуматор

? Може ли едно лице да бъде едновременно и производител, и потребител, т.е. играе и двете роли?
  • Какво е общото между производител и потребител.
  • Какви са разликите?

Производителима интерес да организира дейността си по такъв начин, че да получи планирания резултат при най-ниската цена на всички средства, необходими за производството на стоки и предоставянето на услуги

Консуматорна свой ред се стреми да извлече възможно най-голяма полза от потреблението на стоки и услуги, като същевременно задоволи нуждите си на най-ниска цена

Напълнете масатаИнтернет източници Шаблон за презентация: http://prezentacii.com/shablony-powerpoint/page/2/ игра монопол: http://www.vseodetyah.com/editorfiles/igra-monopoliya-01.jpg Емотикон с въпрос: http://moi-petelki.ru/wp-content/uploads/2012/10/smaylik-s-voprosom.jpg Снимка на "основите на икономиката": http://www.kraskizhizni.com/f/img12/knigi-economika.jpg Естествена икономика: 1).http://museum.fondpotanin.ru/upload/_tmp_images/plug%20me_w210_h158_d01590_73529_519e2f55.jpg 2).http://cs406216.vk.me/v406216595/1c8d/-VEz_l9DFrA.jpg Автомобилния транспорт: http://hlebchel.ru/templates/hlebchel/images/img_top.pngИнтернет източници Стокова икономика: http://www.1prime.ru/images/76654/07/766540718.jpg http://internetgeo.info/image12/1063.jpg Хранене на дете: http://novorogdenniy.ru/img/blog/1327677523.jpg Приготвяне на сирене: http://lh5.ggpht.com/_ng0BFvab7Uk/StLxnAz-iYI/AAAAAAAAHLQ/2xzreAsCiPg/s288/69837.jpg Производител: http://www.hsn.ru/assets/images/all_head/IMG_0433.jpg Консуматор: http://patriot-dnipro.ru/files/2011/03/19/prava/01.jpg Продавач и купувач (размяна): http://media.vitebsk.biz/source/photos/2013/09/26/dsc-015321b_s_4x3.jpg Човек с въпрос http://www.fit-4-all.gr/images/stories/erotimatologio-evexias-herbalife.jpgлитература

Учебник "Обществознание" за 7 клас, под редакцията на Л.Н. Боголюбов, Л. Ф. Иванова

A.V. Поздеев "Разработки на уроци по обществени науки за учебните материали на Л. Н. Боголюбов. 7 клас."

Москва. "Уако", 2010 г

Прочетете също: